Jak dobrać system docieplenia?
Każdy z nas chciałby odczuwać w swoim domu tzw. komfort cieplny, za który uznaje się temperaturę około 20 stopni Celsjusza. Jak więc tego dokonać? Bywa przecież tak, że samo ogrzewanie jest niewystarczające, również ze względu na wysokie opłaty. Nie można jednak doprowadzać do sytuacji, kiedy to oszczędza się pieniądze kosztem własnego zdrowia, czy dobrego samopoczucia. Istnieje wszak metoda, która pozwala na zapobieganie nadmiernej ucieczce ciepła z budynku. Chodzi oczywiście o docieplenie jego poszczególnych elementów. Co trzeba zrobić, by odpowiednio dobrać system realizacji procesu?
Najważniejszymi kwestiami, które trzeba ustalić na samym początku, są wiek budynku, a także skuteczność wentylacji. Inaczej w końcu będzie wyglądał cały proces w przypadku domu świeżo wybudowanego, a inaczej jeśli docieplenie dotyczy konstrukcji powstałych kilkadziesiąt lat temu. Kwestia dobrej lub złej wentylacji również będzie miała wpływ na ogólną strategię i wybór odpowiedniego systemu. Warto zatem cały proces powierzyć specjalistom o dużej wiedzy i odpowiednim doświadczeniu, które to cechy maja w tej branży niebagatelne znaczenie. Ogólnie rzecz biorąc, wyróżnić można cztery systemy docieplania budynków: na wełnie lameli, na styropianie grafitowym, na styropianie zakładkowym, a także na styropianie tradycyjnym. Poniżej przedstawiamy charakterystykę każdego z nich.
System na wełnie lameli
Metoda ta wykorzystuje do okładania ścian elewacyjnych wełnę mineralną. Wybór systemu zalecić można szczególnie w przypadku docieplania budynków, w których ściany wewnętrzne są albo będą dopiero tynkowane za pomocą tynku cementowo-wapiennego. Dzięki temu, że wełna należy do materiałów „oddychających”, nasze ściany będą mogły prowadzić cyrkulację powietrzną. Do przyklejania płyt wykorzystuje się w tej metodzie wysoko elastyczne kleje, a także tynki sylikatowe, sylikonowe, bądź mineralne. Warto dodać, że system na wełnie lameli bardzo korzystnie wpływa nam sam budynek i jest najzdrowszy dla osób w nim przebywających. Jego jedyną wadą jest tak naprawdę cena – opisywana metoda jest najdroższą spośród wszystkich tutaj opisanych.
System na styropianie grafitowym
Wybór styropianu grafitowego zalecany jest przede wszystkim w przypadku budynków, do których niezbędne jest użycie cieńszej warstwy docieplenia. Styropian ów doskonale chroni przed ucieczką ciepła, dzięki czemu jest popularny i często wykorzystywany. Metoda ta zdobywa również coraz większe uznanie na krajowym rynku. Zapewnia bowiem dobrą i solidną elewację za w miarę atrakcyjną cenę. Do wykonania docieplenia wykorzystywane są kleje wysoce elastyczne, a wybór tynku jest w tym przypadku kwestią dowolną.
System na styropianie zakładkowym
System na styropianie zakładkowym zalecany jest przede wszystkim do docieplania budynków nowo wybudowanych. Jego największą zaletą jest możliwość skutecznego niwelowania nieszczelności w spoinach cegieł, które powstały podczas murowania ścian. Kolejnym atutem wydaje się dowolność w wykorzystaniu klejów i tynków – można tutaj wybierać ze wszystkich produktów ogólnodostępnych na polskim rynku. System na styropianie zakładkowym jest dobrze znany i często wykorzystywany wśród rodzimych firm z branży docieplania budynków.
System na styropianie tradycyjnym
Metoda powyższa wykorzystuje do okładania elewacji styropian fasadowy lub tradycyjny EPS 70. Jest to system ekonomiczny, umożliwiający użycie dowolnych materiałów, dzięki czemu znacząco obniżone zostają ogólne koszty przeprowadzenia całego procesu. Metoda na styropianie tradycyjnym jest najczęściej stosowana w naszym państwie i nadaje się doskonale w przypadku przede wszystkim starszych budynków – zapewnia bowiem stosunkowo szybki zwrot kosztów.
|
|
porady specjalistów
dowiedz się wszystkiego o docieplaniu
Ocieplanie nowego domu
Materiały do ocieplania: na co zwrócić uwagę?
Styropian: dlaczego jest stosowany do ocieplania?
Jak ocieplić poddasze?
Jak się przygotować do ocieplania domu?
Kiedy zwiększać grubość ocieplenia?
Ocieplanie balkonu
Ocieplanie domu drewnianego
Jak docieplić dom?
Jak ocieplić dom od wewnątrz?
Kiedy ocieplać dom od wewnątrz?
Izolacja fundamentów
Izolacja podłogi na gruncie
Ocieplanie stropu
Jak dom traci ciepło?
WIĘCEJ PORAD
|