Ocieplanie domu drewnianego
Drewniane domy, które w tej chwili są budowane często okazują się trwałe i ciepłe, jednak zależy to w dużej mierze od grubości bali, z jakich powstały. Domy zbudowane z bali świerkowych oraz sosnowych o grubości 30 cm spełniają wymagania co do współczynników przenikania ciepła i nie ma potrzeby ich ocieplania. Natomiast jeśli domy zostały zbudowane z bali o mniejszej grubości to wtedy należy ocieplić dom.
Jakie materiały?
W ocieplaniu domów drewnianych stosowana jest wełna mineralna lub styropian. Pierwsza z nich jest niepalna, co niewątpliwie stanowi jej zaletę, zaś jeśli chodzi o styropian to trzeba bardzo dobrze dobrać jego płyty, by uniknąć zawilgocenia. Styropian można zastosować tylko po dokonaniu obliczeń. Jeżeli wyniknie z nich, że nie nastąpi skraplanie pary wodnej (na złączeniu drewna ze styropianem) wówczas można się zdecydować na użycie tego materiału.
Jak się dociepla dom z drewna?
Domy drewniane musza być ocieplane od wewnątrz. Co do domów z bali to można wybrać zamontowanie konstrukcji szkieletowej, która zostaje wypełniona warstwą ocieplenia składającą się z: okładziny zewnętrznej z bali, folii wiatroizolacyjnej, izolacji cieplnej oraz folii paroizolacyjnej. Konstrukcję najlepiej zastosować podczas budowania domu, ponieważ wtedy będzie to znacznie łatwiejsze niż po jego postawieniu.
Jeśli chodzi o już istniejące domy to stosowane są czasem płyty OSB, które zostają przymocowane do ściany, a do nich warstwę ocieplenia.
|
|
porady specjalistów
dowiedz się wszystkiego o docieplaniu
Ocieplanie nowego domu
Materiały do ocieplania: na co zwrócić uwagę?
Styropian: dlaczego jest stosowany do ocieplania?
Jak ocieplić poddasze?
Jak się przygotować do ocieplania domu?
Kiedy zwiększać grubość ocieplenia?
Ocieplanie balkonu
Ocieplanie domu drewnianego
Jak docieplić dom?
Jak ocieplić dom od wewnątrz?
Kiedy ocieplać dom od wewnątrz?
Izolacja fundamentów
Izolacja podłogi na gruncie
Ocieplanie stropu
Jak dom traci ciepło?
WIĘCEJ PORAD
|